Zahrada a dům

Proč je užitečné pěstovat vlastní zeleninu?

Pěstování vlastní zahradnické produkce je jednou z nejlepších cest, jak si opět začít vážit přírody a učit se umění čekání a trpělivosti. Bohužel, v dnešní době se příliš nenosí. Kdo má u domu zahradu, obvykle má na ní pouze trávník a spíše než záhon zde najdeme bazén. Ti, co bydlí v bytě, mají možná na oknech několik nenáročných květin a možná pár bylinek v kuchyni. A to je škoda.
 různé druhy nejen zeleniny
Samozřejmě netvrdím, že byste měli celý svůj pozemek zrýt, ale pěstování vlastního ovoce či zeleniny alespoň na malém kousku se může jen vyplatit. Dobré je pěstovat také ovocné stromy. Věřte, že jablko či hruška z vlastních zdrojů chutná mnohem lépe než to kupované.
 
To však platí o veškerém ovoci a zelenině. A věřte, že ta radost, když uvidíte vyrašit první lísteček, květ či plod, je k nezaplacení. Po celé jaro i léto budete svou rostlinku úzkostlivě sledovat, zda na ní nejsou paraziti či plíseň, zda dobře roste, zda má dost světla…
 
Ovšem ani ti, co žijí v panelovém bytě, nemusí být o tyto zkušenosti ochuzeni. Většinu zeleniny je možné pěstovat v dostatečně velkých truhlících například na balkóně či na okenním parapetu. Výhodou je, že zde máte prakticky plně pod kontrolou teplotu – když přijdou jarní mrazíky, jednoduše truhlík přemístíte dovnitř. Je také méně pravděpodobné, že vaše rostlinka onemocní či ji napadnou paraziti.
 
Na druhou stranu nebude v truhlíku tolik místa na kořeny, jako je ve volné zemi. Toto je důležité si uvědomit zejména u kořenových plodin, jako jsou mrkev nebo třeba brambory. Je také nutné pečlivěji sledovat zálivku, neboť na rozdíl od volné země, kde se přebytečná voda jednoduše vsákne hluboko do půdy, případně steče pryč, v truhlíku zůstane.  Musíme se tedy mít na pozoru před kořenovou hnilobou.
 
A jakéže druhy můžete na balkóně pěstovat? Odpověď je, že téměř všechny. Populární jsou rajčata či ředkvičky, ale s dostatečně hlubokou nádobou se můžete pustit do čehokoliv. A dokonce doma můžete pěstovat i citrusy, jako například pomeranče, které vám budou přinášet lahodné plody.
 košík se zeleninou
Citrusy, pěstované ze semínka, jsou potom opravdovou zkouškou odhodlání a vysokou školou trpělivosti. Nejenže totiž nevíte, co vám ze semínka vyroste (pokud tedy později nenaroubujete), například z pomerančového semínka může klidně vyrůst grep, ale na výsledek budete muset čekat plných 10-15 let.
 
Odměnou vám však bude zcela nová odrůda citrusu, kterou nemá nikdo na světě. A pokud se ukáže, že má navíc lahodnou chuť, můžete s ní dokonce i prorazit do světa.
 
Věřím, že vás tento článek inspiroval, a že více z nás si vypěstuje své vlastní dary přírody. Koneckonců, nikdy nemůžeme vědět, kdy se to bude hodit.