Byznys

Čištění koberců je asi jediná nevýhoda této podlahové krytiny

Proč dát přednost kobercům

Pohodlí na chodidla – chůze naboso je naprosto přirozená, ale zkuste se zamyslet nad tím, kolik hodin denně takto chodíte doma nebo venku. Mnozí lidé doma nosí bačkory či pantofle, a venku pevnou obuv, a prakticky se bosými chodidly dotýkají povrchu podlahy či země jen při koupání či sprchování. Chodit naboso po dlažbě, linu nebo plovoucí podlaze není nic příjemného, a tak doma alespoň koberec nahradí venkovní trávník, a tím působí na naše citlivé nervové receptory.

obývací poko

Dětské hraní – děti, zvláště ty malé, v předškolním věku, případně na prvním stupni základních škol, jsou velmi spontánní a nejraději si hrají v prostředí, které jim nebrání v uskutečňování vlastních kreativních nápadů. V dětském pokoji se posadí, nebo lehnou na zem, sestavují puzzle a stavebnice, kluci jezdí s autíčky, holčičky oblékají panenky, no však to znáte. Ideální je, když je podlahová krytina měkká a hřejivá, a toho nedocílíte ani na dlažbě, ani laminátovou či dřevěnou podlahou. Pohodlí při hře je důležité a tvrdý a studený povrch neumožňuje tak intenzivní prožitky, jako právě koberec. Nejkvalitnější jsou z přírodních vláken, ale i běžná kobercová metráž splní svůj účel. Někteří odpůrci syntetických koberců, či linolea tvrdí, že působí neblaze na naše zdraví, ale mnohem horší dopad na zdraví v domácnostech má formaldehyd z dřevotřísky, lepidel, barev a laků, a také elektrosmog (elektrické vedení – torzní pole, bezdrátové sítě (Wi-Fi a domácí přenosné telefony), vysílače BTS, nevhodně používané mobilní telefony atp.)

svinutý koberec

Pravidelné čištění – koberec je tkanina, je to textilie, a ty v každé domácnosti putují do pračky, nebo se alespoň perou v ruce. Totéž platí i pro vlákna na podlaze – dopadá na ně prach a především tuková složka způsobí, že se nečistoty snadno zalisují do vláken a vysavač je neodstraní. Zde přichází na řadu mechanický způsob čištění koberců „praní a odsávání“, kupříkladu systém Rotovac. Uvnitř hlavice rotují kartáče, které vlákna načechrají a podrobí je čisticímu procesu, načež se ihned nečistoty odsají do sběrné nádoby. Rotovac je patentovaný výrobek s velmi dobrými výsledky pro všechny typy syntetických tkanin.