Finance

Bude lépe?

Těhotenství je krásná věc, ale může přinést i obavy ze strany financí. Pokud s partnerem oba pracujete, přijdete o jeden příjem do rodinného rozpočtu, který může být klíčový. Proto plánujte, šetřete a o penězích doma otevřeně hovořte už na samém začátku vztahu.
mince ve skle
Není to tak dávno, co poslanecká sněmovna schválila navýšení rodičovského příspěvku. Tento legislativní proces není ještě u konce. Musí ho odsouhlasit senát a podepsat i pan prezident. Již teď ale chodí na úřady práce zástupy rodičů, kteří nevědí, jak na vzniklou situaci reagovat. Hraje se o osmdesát tisíc, na které mají nárok všichni rodiče, kteří budou k 1. lednu aktivně pobírat příspěvek. Pro neznalé to může být na první pohled banalita, ale situace je zapeklitá. Pojďme ale postupně.
Je-li žena zaměstnaná, má ze zákona nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky k jejímu získání, upravuje zákon, který se vyplatí, pokud plánujete založit rodinu znát. Jedná se o formu dávky nemocenského pojištění, kterou začíná žen čerpat šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu. Doba trvání je u jednoho dítěte je 28 týdnů u vícerčat 37 týdnů. Částka se vypočítává jako sedmdesáti násobek denního vyměřovacího základu. Tato hodnota je klíčová i pro výpočet vyplácené částky rodičovského příspěvku.
pár s dítětem
Po ukončení čerpání mateřské, jde rodič (muž nebo žena) a tzv. rodičovskou. Maximální doba trvání je do čtyř let dítěte a od toho se odvíjí výše příspěvku. V současnosti se bavíme o částce 220 000, která má být navýšena na 300000. Jednou za tři měsíce lze udělat na úřadu změny. Výměna rodičů, zkrácení či prodloužení doby, kterou rodič stráví s dítětem doma. Zde se vyplatí kalkulovat. Máte-li v plánu více dětí, počítejte. V případě narození dalšího dítěte, zaniká nárok na původní částku. Je tedy dobré si čerpání rozvrhnout tak, aby částka byla vyčerpána a nepropadla.