Zdraví

Jak zacházíme se svým zdravím?

Zdraví máme jen jedno. Jak často slýcháme toto úsloví, jenže dochází nám alespoň občas, že naše tělo nemůžeme donekonečna vystavovat nadměrné námaze a naši duši a hlavu přetížení? Možná jen do té doby, než přijde závažná nemoc nebo úraz. Až pak máme dost času na to přemýšlet, proč se to vlastně stalo. Klademe si otázku – proč zrovna já? Vždyť tak pracuji, můžu se pro druhé rozdat, se vším souhlasím, nedělám nikomu žádné problémy, i v té práci zůstávám přesčas jenom já a beru práci i za druhé, tak proč teď mám namále? Právě proto, že se staráte o druhé, namísto abyste se starali především sami o sebe.
smrtka za kuřákem
A dělali dobře hlavně sobě. Ne, není to egoismus. Tím, že vy budete v pořádku a spokojeni, můžete předejít následným zdravotním problémům. Nebudete v zaměstnání přesčas, nebudete stát v pozoru, když váš nadřízený luskne prsty, nebudete dělat práci za druhé, naučte se říkat ne. Občasný přesčas není na závadu, ale každodenní stres v zaměstnání a dvanáctihodinové směny každý den včetně sobot a nedělí vážně nikam nevede. Vy si možná myslíte, že bez vás se ta práce neudělá, bez vás to nepůjde. Ale půjde. Když se vyčerpáte a tělo už vám neposlouží k dalšímu sloužení lidem okolo sebe a ulehnete, protože to jinak už nepůjde, věřte, že firma pofrčí dál. Vždycky se to nějak udělá. Firma kvůli vám nezkrachuje – pokud zrovna nejste její ředitel, který nedeleguje a vše chce „uřídit“ sám.

Když se z postele nezvednete, protože prostě už nemáte sílu, pak budete mít dost času na to přemýšlet, proč se to vlastně stalo.
žena se syndromem vyhoření

Navštivte psychologa, nebojte se psychoterapie, vyhledejte odborníka a řešte s ním podstatu problému. Není to o tom, že jste vyhořeli, ten důvod je skrytý někde hluboko ve vás a je jen na vás, jestli se na problém podíváte a začnete ho řešit. Je to velmi často bolestivé. Může jednat už o deprimující zážitky v dětství, dospívání. Anebo neřešíte současnou dobu, kdy žijete v neuspokojivém partnerském vztahu. Neřešené problémy se stále nabalují na sebe až jednou prostě zkolabujete. Navenek se to může projevit syndromem vyhoření, rakovinou, alkoholismem, někdo utíká k drogám, jiný se začne starat o druhé – jen aby nemusel řešit sám sebe.