Hobby

Jak chovat slepice na zahradě?

Kromě toho, že budete mít přísun vlastních čerstvých vajec, zbavíte se také zbytků ze své kuchyně a využijete i zbylé kousky pečiva, které nasušíte a poté můžete zkrmit. Nezanedbatelné je také získání kvalitního a velmi ceněného hnojiva ze slepičího trusu. A taková bábovka či omeleta z vlastních vajíček, to je pochoutka. Co k tomu potřebujeme? Pokud máme zahradu a můžeme její část obětovat na oplocený výběh pro slepice, musíme si uvědomit, že k tomu, aby se naše slepice cítily dobře, je potřeba, aby výběh s kurníkem měl například rozměry kolem dvaceti metrů čtverečních pro šest slepic a jednoho kohouta.
Slepice a vajíčka
Proč kohouta? Kohout nejen, že udržuje ve svém „harému“ pořádek, ale také může slepice ochránit před možnými predátory, kteří by mohli do oploceného výběhu vniknout. Pokud se jedná o kurník, tak v současné době řada výrobců nabízí již hotové kurníky pro námi požadované množství drůbeže.

slepice s kuřaty

Zde je na místě upozornit, že uvedené kurníky musí být zateplené, aby slepice během zimního období netrpěly chladem. Zároveň je důležité si u výrobce vybrat kurník, který má nejen větrání, které je zakryté sítem proti hmyzu, ale také malé okno pro osvětlení kurníku denním světlem. Ale pokud je člověk trochu kutilsky zaměřený, může si takový kurník vyrobit sám. Základní rozměr kurníku pro uvedených šest slepic a jednoho kohouta, by měl být dva metry na délku, metr na šířku a metr na výšku. Materiál na vnitřní část by byl z OSB desek, poté zateplení kurníku například polystyrénem o tloušťce pět centimetrů a na polystyrén navazuje venkovní „plášť“, který by mohl být z desek. Na střechu stačí použít IPU vybraného barevného odstínu. Kurník musí mít několik zásadních doplňků – hřady, na kterých drůbež spí, snůškové hnízda – kukaně na snášení vajec a trusník, většinou plechový pro snadné čištění vnitřních prostor kurníku.

Slepice vyžadují také krmení. Uvedené zbytky z kuchyně nepostačí, je třeba je přikrmovat například obilím, nebo šrotem smíchaným se sušeným pečivem. Také čistá voda je pro slepice velmi důležitá. A pokud je zahrada s výběhem pro slepice dále od bydliště? Ani to není překážkou. Dnes je na prodej řada automatických krmítek a pítek na vodu, které naše slepice zásobí na několik dnů, takže problém zde není. Jen v zimě bude potřeba při možném zamrznutí vody v pítku, které je většinou zavěšené, vodu vyměnit.

Uvedené investice a práce se určitě vyplatí v podobě vlastních vajíček s krásně žlutým žloutkem a báječnou chutí.