Zdraví

Zdraví máme jen jedno – to není jen prázdné klišé

Popřát někomu k narozeninám či svátku hodně zdraví, bere mnoho z nás jako samozřejmost, ba dokonce jako společenskou konvenci. Leckdy se tak může stát, že už takové přání považujeme za pouhé klišé a nepřikládáme tomu takový význam, jak by se zasloužilo. Navíc, zdravý člověk bere zdraví jako samozřejmost, přirozenost. Jenže…kolikrát stačí maličkost, okamžik, nějaká zlomová událost a naše zdraví se může nalomit, nebo hůř – přímo zlomit. A teprve pak si uvědomíme, jaké štěstí znamená být zdravý a nemít žádné zdravotní komplikace. A sice je velice příjemné nemít hluboko do kapsy nebo být přímo bohatý. Ale zdraví si nekoupíme ani za všechny peníze světa! Můžeme být sebebohatší, mít vily, auta, šperky, tučná konta v bankách. Ale ani to Vám nedokáže zajistit a zaručit zdraví. Zdraví je zkrátka ten nejcennější dar, jaký máme, a my se o něj musíme opravdu náležitě starat. Nečekat, až přijde nějaká méně či více závažná nemoc a pak zpytovat svědomí. Nýbrž žít tak, abychom si zdravé tělo i ducha udrželi co možná nejdéle. Pochopitelně existují bohužel nemoci, které si člověk nepřivodí špatným životním stylem a i kdyby sebevíc chtěl, nedokáže je – bohužel – ovlivnit. Ovšem co lze jen trochu ovlivnit, bychom ovlivňovat měli.

Zdraví - přání

V dnešní uspěchané době se mnoho lidí odklání od přírody a v případě jakýchkoliv zdravotních problémů spoléhá především na pilulky všechno druhu. Ano. je pravda, že farmaceutický průmysl bují neuvěřitelným způsobem a najdete lék, pilulku, kapky či gel de facto na cokoliv. Bez přehánění. V některých případech za to můžeme být opravdu vděční a měli bychom se klanět před medicínským pokrokem a vývojem, a tedy i s tím související farmaceutickou výrobou. Ovšem v základu bychom měli o své zdraví pečovat obecným životním stylem a zdravým selským rozumem. 

Ve vodě je základ!

Dodržovat pitný režim je opravdu základ toho, co můžeme pro naše tělo udělat. Vypít denně dostatečné množství tekutin – nejlépe vody či neslazených čajů a šťáv – nám zajistí, že tělo bude šlapat. Tak, jako auta potřebují naftu či benzín, aby jela (alespoň zatím…), lidské tělo potřebuje dotankovávat vodu. Aby všechno mohlo fungovat tak, jak má. Možná byste tomu ani nevěřili, ale díky dostatku tekutin se budete cítit méně unavení, svěží a den si tak užijete o mnoho lépe a s úsměvem. Tak, jako Vám ožije povadlá květina, když jí dáte do vázy s vodou, tak Vaše tělo vzpruží dostatečný příjem vody. Nehledě na to, že se Vám tak budou dobře odplavovat z těla veškeré škodliviny a naopak prospěšné látky ve Vás budou lépe cirkulovat. Snáze se Vám po těle rozlijí ty správné hormony a vy se prostě budete cítit svěží a plní energie. Jako maminka na rodičovské dovolené mohu potvrdit, že s dostatkem tekutin se dá lépe zvládnout a snáze překlenout vše. Probdělá noc kvůli zoubkům, ukňourané dny při nenáladě dítka, náročné akce všeho druhu – nákupy, výlety, návštěvy a tak podobně 🙂

Zdravá strava zdraví dává

Pokud se budete celý den ládovat jen bílými tukovými rohlíky, k obědu k tomu přihodíte 20 dkg „Vlašáku“, zalijete pár hrnky s kávou, případně bublinkovou slazenou limonádou a večer završíte odměnou v podobě velké čokolády, Vaše tělo Vám tuto „péči“ náležitě vrátí. Tělo si z takového jídelníčku nemůže vzít nic, aby mohlo dobře fungovat a mělo energii. Nemůžete se pak tedy divit, že se budete cítit unavení, líní, vyčerpaní – a to třeba i navzdory 6 hrnkům kávy. Samozřejmě, že budete vyčerpaní. Z čeho by Vám taky tělo dokázalo dodat potřebnou sílu a energii? 

Tak, jako ke všemu, je i k jídelníčku potřeba přistupovat s rozvahou a rozumem. Neládovat do sebe vše, co nám přijde pod ruku a přemýšlet nad tím, co jsme snědli. Ano, je pravda, že pokud by se člověk měl řídit všemi radami a doporučeními ohledně zdravého stravování, asi by neustále jen vařil a jedl. Abychom dodrželi, že za týden máme sníst tolik a tolik ryb, luštěnin, sacharidů, vajíček, ovoce, zeleniny atd., nemohl by člověk chodit snad ani do práce a jen by skládal jídelníček na další dny. Navíc – každá hospodyňka a kuchařka Vám potvrdí, že je ráda, když jídlo zbyde třeba na další den, aby nemusela stát pořád u plotny. Nicméně…je dobré přemýšlet nad tím, co vaříme a jíme. Měli bychom dbát na to, abychom jedli co nejvíc zdravého a tělo nezatěžujícího. A ideálně z regionálních zdrojů.

Zdravá strava

Procházka na čerstvém vzduchu dělá zázraky

Každý nemá čas, finance nebo možnost chodit 3x týdně do fitka nebo si zaplavat. Ovšem bez pohybu se naše tělo ani duch pro zdravé fungování rovněž neobejde. Na procházku může jít každý. Pokud Vás bolí nohy nebo záda, je potřeba chodit nejdřív velice pomalu, opatrně a nejít přes sílu. Ale jít! Nehledat tisíce výmluv, proč to zrovna dnes nejde, ale hledat způsob, jak to udělat, aby se i v náročném pracovním dni člověk dostatečně prošel a rozhýbal. Chůze je nejpřirozenější pohyb a pro tělo velice prospěšná. Dopřejme tedy tělu tolik potřebné a toužené kroky. Chůze přírodou Vám navíc vykouzlí úsměv na rtech a vyčistí hlavu. Na psychiku totiž působí pohyb a chůze v přírodě naprosto magicky a kouzelně!

Spánek

Ponocování, dlouhé večerní vysedávání před televizí či hýření po večírcích dlouho do noci, není pro naše zdraví žádný přínos. Samozřejmě čas od času je fajn si posedět s přáteli, pobavit se, zatančit si nebo se jen tak schoulit k oblíbenému filmu či knize. Ovšem nic se nemá přehánět a kvalitní, dostatečně dlouhý spánek je pro naše zdraví a tělo nesmírně důležité! Musíme dobře spát, abychom si odpočinuli, zregenerovali a dopřáli tělu i mysli čas na zklidnění a načerpání sil. Maminky na mateřské dovolené Vám mohou povyprávět, co s tělem i energií dokáží udělat probdělé noci a přerušovaný spánek. Únava a vyčerpání z nevyspání jsou neuvěřitelně zatěžující a náročné. Fyzicky i psychicky. To by pak člověk dal cokoliv za nerušené hodiny a hodiny spánku! Zdraví je nesmírně křehké. Buďme vděční za to, že jsme zdraví a přejme si pevné a stálé zdraví i nadále! Nerouhejme se a nežijme tak, jakoby naše zdraví bylo samozřejmostí. Opatrujme tento dar jako oko v hlavě!