Výrobky

Proč jsou mandle tak oblíbené

Asi každý z nás již někdy jedl mandle https://www.nakliceno.cz/mandle/, a to v nějaké podobě. Zajímavé je, že ačkoliv jejich základní chuť je poměrně hořká, přesto jsou oblíbené. Právě pro jejich hořkost se však jen málokdy jí jen tak syrové. Obvykle jsou alespoň částečně upravené. Jaké jsou nejoblíbenější způsoby úpravy?

Jednou z těch základních je použít nakrájené mandle do pečení cukroví. A je vcelku jedno, jestli se jedná o některý z druhů vánočního cukroví, nebo zda jde například o dort. Obvykle se používají jako sypání na povrch. V kombinaci se sladkým těstem to pokrmu dodává charakteristickou chuť.

mandle1

Ovšem nepoužívají se jen krájené. Do pokrmů, pokud chceme dodat chuť celému, nejen na povrchu, dáváme i ty rozdrcené na prášek. Ty však nejsou tak časté, neboť právě jejich hořká chuť by zkazila chuť sladkého jídla, do kterého se obvykle přidávají.

Ovšem i mandle samotné se jí, nikoliv však syrové. Máme několik typů úprav, kterými prochází předtím, než je dána do sáčku a poslána na pult obchodů.

Tím asi nejzákladnějším a nejběžnějším je pražení a solení. To je alespoň částečně zbaví hořkosti, a ten zbytek překryje právě ona sůl. Jsou poměrně oblíbené a lidé je často kupují, například na večer k televizi.

mandle2

O něco oblíbené, i když ne tak běžné, jsou ty obalované. Nejčastěji jsou obalené v hořké či mléčné, někdy i bílé, čokoládě. Najdeme je v nabídce většiny obchodních center, kde vám nasypou do papírového pytlíku vámi žádané množství.

Jak je vidět, jedná se o veskrze užitečnou potravinu, a také poměrně zdravou. Ačkoliv by se, jako žádná potravina, nemělo konzumovat v přílišném množství, v tom uváženém má pozitivní účinky na naše zdraví. Především posiluje vazby mezi neurony v mozku, čímž pozitivně ovlivňuje paměť.

Pokud se ji tedy vydáte koupit, nemusíte se rozhodně bát. Rozhodně tím svému tělu jen prospějete. A to je to nedůležitější, že?