Sport

Jak naučit dítě jezdit na kole, aby to dítě bavilo a nemělo trauma? Někdy to chce hodně trpělivosti!

Chce vaše dítě jezdit na kole? Cyklistika je vynikajícím sportem, ale naučit dítě samostatně jezdit na kole vyžaduje trpělivost a někdy je to celkem o nervy. 

Jak naučit dítě jezdit na kole, aby to dítě bavilo a nemělo trauma? Někdy to chce hodně trpělivosti! 

Jízda na kole je legrace a to i pro děti, které z toho mají radost a samozřejmě se chtějí naučit co nejdříve jezdit na kole samostatně bez pomoci a přídavných koleček. Jenže to někdy nejde úplně snadno, někdy to chce trpělivost a může to trvat i různě dlouho. Pokud na to ale jdeme moc rychle, děti mohou být ve stresu a nakonec mohou mít ke kolu i odpor. Jak to zvládnout rychle, bez zbytečných nervů a jak dítě skvěle namotivovat? Co pomůže a jak postupovat krok za krokem? 

dětské kolo

Nejdříve si musí dítě nacvičit rovnováhu 

Udržení rovnováhy je klíčem k úspěchu. Jízda na kole je zejména o rovnováze a tu se dětem občas nedaří udržet. I díky tomu se výuka jízdy na kole může hodně protáhnout. Takže dítěti pořiďte určitě nejdříve koloběžku nebo ještě menším dětem odrážedlo. Ale rovnováha se musí cvičit jen na koloběžce se dvěma kolečky, na tříkolce bude mít stále dítě jistotu toho, že nespadne a nebude se muset příliš snažit. Později už můžete dítěti pořídit i kolo, kolo by mělo být adekvátně velké, pořizujte kolo, které dítěti sedne podle jeho výšky, aby byla jízda pohodlná. Na menších kolech se přirozeně učí jízda nejlépe. Nejdříve dítěti pořiďte přídavná kolečka, tak si jízdu na kole vyzkouší, osvojí si to a pak se můžete pustit do akce. 

dítě a kolo

Jaká bude jízda bez koleček? 

Bez přídavných koleček je to jistě už jiná jízda, ale dítě se může zpočátku bát. Na dítě nikdy netlačte, dopřejte mu přesně tolik času, kolik potřebuje. I když také rodič může být netrpělivý, opravdu se to nikdy nevyplácí. Jakmile všechno bude na dítě příliš rychlé, může si to rozmyslet a na kolo třeba už ani nebude chtít nasednout. Na začátku bude také nutné za dítětem běhat a držet jej za sedačku, ale díku tomu bude mít jakousi jistotu. Později už se budete moci pustit a dítě začne jezdit samo. 

Vybavte dítě také helmou a chrániči, bez pádů se totiž výuka jízdy na kole často neobejde.