Peníze

Jak jste na tom s penězi?

Kdybych se vás zeptal, jak jste na tom s penězi, předpokládám, že byste s největší pravděpodobností odpověděli, že ne zrovna nějak slavně. Protože tak to u nás chodí, že lidé, kteří nejsou definitivně za vodou, spíše láteří, že mají málo, a to i tehdy, když zase až tak špatně finančně zajištění nejsou.

Prostě si my Češi na peníze, konkrétně na jejich nedostatek, stěžujeme. Je to už jakýsi náš folklór, a když před námi někdo cizí řekne, že má peněz dost, obvykle vyvolá reakci, o jakou nestojí. Tedy závist.

české koruny

Je u nás prostě normální, že oficiálně nemáme peněz dost, a to ani když jich zrovna docela dost máme. Peníze před okolím vesměs tutláme. A to nejen kvůli oné malé lidské závisti. Je tu i další zdůvodnění, proč se nechlubíme tím, čeho jsme po finanční stránce dosáhli.

Kdybychom přiznali, že máme peníze v dostatečném množství, riskujeme samozřejmě i to, že se na nás obrátí někdo se žádostí o půjčku. Do čehož se samozřejmě zejména v některých případech nehrneme, protože tušíme nebo víme své, tedy že bychom už jenom těžko dostávali takto půjčené peníze zpět. Zatímco řekneme-li, že máme sami málo, dají nám pochybní žadatelé o pomoc pokoj a my nebudeme tratit nebo snášet pomluvy, jak hnusní že jsme, když máme majlant a nepůjčíme ani svým strádajícím nejbližším.

pětistovky eur

Peníze zapíráme ale i proto, aby nám je nesebrali rodinní příslušníci. Znáte to – kolikrát jenom musí muž doma po výplatě ‚udělat stojku‘! A co si tento neulije, tedy nezapře, to potom nemá.

Peníze tutláme, aby nám nezáviděli méně vydělávající kolegové, známí, sousedi a další lidé, někdy je tutláme třeba i před berňákem, aby nám je nesebral, a někdy je nepřiznáme raději ani proto, abychom nemuseli s pravdou ven, jak jsme je získali.

Prostě je lepší, když tvrdíme, že jsme na tom finančně špatně. Hrát si na chudinky je příjemnější než přiznat svůj dostatek. Protože to tak v naší společnosti chodí, že je únosnější být za chudáky, než za boháče. Protože chudými lidmi se u nás zase až tak moc neopovrhuje a tito se tak mají lépe než movití lidé, kteří jsou kvůli svým penězům terčem nechtěných reakcí.