Peníze

Peníze na sny

Ano, to by bylo krásné, ale realita je jiná, život tak nějak stojí hodně a štěstěna je vybíravá. A to, co byste si přáli, si nemůžete z jakýchkoliv důvodů dovolit. A to ani nijak zvlášť neplýtváte, nenakupujete hlouposti ani nemáte příliš nákladné koníčky. Ale vždy se objeví nějaká jiná investice důležitější než Váš cíl, Váš niterně toužebný, a tak vzdáleně dosažitelný cíl. Každý máme takový vzdálený cíl a přejeme si ho dosáhnout, ale ne každému se podaří si jej splnit.

 chalupa na venkově

Důvody, které se nám připletou do cesty mohou být různé. Někdy za nimi stojí naše lenost nebo nedostatek vůle být trpěliví a cílevědomí. Život každému z nás přináší něco jiného a zakouší příjemnými i nepříjemnými situacemi, které nás nutí stále dokola přehodnocovat své momentální priority. Stačí úraz v rodině a okamžitě se život změní a ubírá se jiným směrem a v tu chvíli jsou některé věci důležitější než jiné. A jestli jste někdy zatoužili mít třeba malou chalupu na víkend, nebo supr horské kolo, auto nebo jet na krásnou dovolenou, není se co divit. Pro každého je jeho cesta ke splnění snů různě dlouhá a jinak složitá. Nejdůležitější je se rozhoupat a stále se neutápět v lítosti a pocitu, že to, co jsem si vždycky přál už nikdy nebudu mít. Je třeba začít konat. To znamená, začít pomaličku, po troškách šetřit na konkrétní věc.

 horské kolo

Stačí začít sbírat například kovové padesátikoruny do krabičky. Vždy, když Vám ji v obchodě vydají, šup k ostatním. Velice brzy Vás to začne bavit a Vaše sbírka se bude rychle rozrůstat. Vždyť v obchodech nakupujeme poměrně často a případná žádost o vydání dvou padesátikorun místo jedné stokoruny nás nic nestojí. Stačí pár měsíců a uvidíte sami. Dá se nasbírat hodně, a bez sebezapření nebo zbytečného nátlaku a sebeomezování.

 

Samozřejmě, že pokud chcete auto za půl milionu, sbíráním padesátikorun byste mohli mezitím zestárnout a pak je tu ještě druhá věc. Nemuseli byste si vzpomenout, na co vlastně šetříte. V takovém případě to chce větší částku vkládat například do investičního fondu. Zkušený finanční poradce znalý burzovního trhu a obchodování ve světě Vám poradí a doporučí fond, který Vám bude vydělávat. Rizika se předem dozvíte, většinou jde o nejistou rychlost nárůstu zisku, nebo jeho kolísavost. Tady se dá vydělat, ale nikdo Vám nezaručí ani rychlé zbohatnutí ani přesné částky, ve kterých se lze pohybovat. Vše je odvislé od aktuální situace na trhu, jak si zrovna vede a jaký to má tím pádem dopad na Vaši konkrétní investici.

 

Pak si také můžete zřídit vkladní knížku, nebo přímo spořící účet, kam budete pravidelně nebo nepravidelně vkládat různé částky peněz. Vždy by to měl být obnos, který Vás nebude omezovat ve Vašich měsíčních výdajích.

 

Samozřejmě, že můžete šetřit i tajně, bez toho, aby to Váš partner věděl, aby to pak bylo překvapení.

 

Anebo se domluvte, že budete spořit společně, pro společný cíl. Třeba krásnou dovolenou, kterou jste si vždy přáli, ale neměli jste na ni.